Dominik Greif:  Výkon brankára je z 80% o hlave
Zdroj foto: Dominik Greif

 

Dominik GREIF (27) je rodák z Bratislavy, odchovanec ŠK Vrakuňa Bratislava a neskôr ŠK Slovan Bratislava. V sezóne 2018/2019 sa stal jednotkou belasých v bráne. Hráčom medzinárodnej futbalovej agentúry STARS & FRIENDS je od roku 2018. Od júla 2021 je brankárom španielskeho klubu RCD Mallorca, s ktorým sa dostal v aktuálnej sezóne do finále prestížnej španielskej súťaže Copa Del Rey.

Rozprávame sa mesiac po veľkom finále o kráľovský pohár Copa del Rey v Sevilla, ktorý si odohral v drese RCD Mallorca. Aký je to zápas, v čom je iný ako ostatné v lige či pohári, ako to vnímaš.

Je to obrovská udalosť na kolosálnom štadióne s tisíckami fanúšikov. Tým že je to bežne záležitosť Realu alebo Barcelony tak o to viac. Ocenenia odovzdáva španielsky kráľ, v hľadisku sú najväčšie osobnosti a celebrity. Je to neporovnateľné s bežným zápasom.

(pozn. štadión má kapacitu 57 000 divákov)

Bol deň zápasu niečím výnimočný, alebo skôr podobný ako pred každým zápasom na ihrisku súperov? Ako vyzeral Tvoj deň.

Výkop bol až o 22:00 takže to bol naozaj dlhý pocit očakávania a napätia. Na našom hoteli bola ubytovaná aj moja rodina, ktorá nás prišla podporiť a takisto ma prišli pozrieť aj zástupcovia futbalovej agentúry STARS & FRIENDS Roman Vojtek s Karolom Csontóm, čo mi spríjemnilo deň, pomohlo sa uvoľniť. Nemusel som celý deň myslieť iba na zápas.

Na začiatku súťaže si aj pre zdravotné problémy nechytal, neskôr si ale pomohol Mallorce až do finále. Muselo to byť veľmi príjemné a povzbudivé.

Z 8 pohárových zápasov som zmeškal iba jeden. V druhom kole proti súperovi z 3. alebo 4. ligy pre virózu. V ligových zápasoch som bol k dispozícii od začiatku sezóny na všetky zápasy. Samozrejme zažiť takýto veľký zápas s klubom ako Mallorca je úspech.

V Copa del Rey ste dosiahli až na vytúžené finále, kde rozhodla penaltová lotéria. Čo je za tým, že ste sa v tejto súťaži dostali tak ďaleko?

Podávali sme dobré výkony. Sme mužstvo ktoré sa veľmi ťažko poráža a to Vás v pohárovej súťaži môže dostať ďaleko.

 

Zdroj: Dominik Greif / radosť z postupu do finále Copa del Rey
Zdroj: Dominik Greif / radosť z postupu do finále Copa del Rey

 

Počas celého finále si pôsobil isto, išla z teba pohoda. Ako brankár vníma, keď dostane vyrovnávajúci gól. Uvažuje už o prípadnom penaltovom rozstrele?

Snažil som sa užiť si to čo najviac, pretože sa to už nikdy nemusí opakovať. Celkom sa mi to aj darilo. Po vyrovnávajúcom góle, ktorý prišiel celkom skoro po zmene strán, mal super pasáž asi 10-15 minút kde som naozaj neuvažoval o penaltách. Skôr som mal pocit že nám dajú ešte ďalšie 2-3.

Pokutové kopy napokon rozhodli a trofej si odniesol tím Athletic Bilbao. Aké sú v takejto situácii bezprostredné pocity?

Zápas sa hral na moje narodeniny a tak som veril, že to skončí dobre. Bohužiaľ, nestalo sa. Zavládol na našej strane obrovský smútok a sklamanie. Par dní po zápase som sa ešte zo spánku budil, lebo sa mi zdalo o penaltách pri ktorých som bol tak blízko k ich chyteniu, no nechytil som. Dnes stále môžem povedať že ma smútok neprešiel a sklamanie trvá. Najmä preto že sme boli tak veľmi blízko niečomu, tak veľkému. Futbal je ale taký, vždy sa niekto teší a niekto je sklamaný.

(pozn. Bilbao vyhralo pohár po 40 rokoch)

V tejto sezóne si nastupoval len v Španielskom pohári, výnimkou v La Lige bol zápas vo Valencii, ktorý sa skončil 0:0. Prečo Ťa vtedy tréner postavil?

Išlo o posledný zápas pred finále a v tej dobe som od posledného pohárového zápasu už asi mesiac, možno aj viac nechytal. Kvôli lepšej praxi ma teda tréner postavil na zápas týždeň pred finále.

Bol si súčasťou najväčšieho klubu na Slovensku - Slovan Bratislava odkiaľ si prestúpil do jednej z top 5 líg na svete. V čom vidíš hlavný rozdiel či podobnosti v práci s brankármi?

Ťažko povedať, ale myslím si, že veľmi záleží na trénerovi brankárov, akú má filozofiu. Náš tréner má rád veľmi tvrdú prácu, takže často začíname tréning aj skôr ako mužstvo, aby sme s ním mohli dlhšie pracovať. Najmä zo začiatku, po mojom príchode bolo ťažké si zvyknúť na taký objem a náročnosť cvičení.

Zdroj: Dominik Greif
Zdroj: Dominik Greif

 

Na Slovensku nám vyrastajú ďalší perspektívni mladí brankári. Čo by si im poradil, aké rady zabrali od starších kolegov na teba?

Výkon brankára je z 80% o hlave. Samozrejme treba dobre trénovať a byť pripravený, no pozícia brankára je natoľko špecifická, že to nie je len o tom. Je mnoho brankárov na špičkovej úrovni, ktorí reálne nemajú takú kvalitu či najlepšiu techniku, no v zápasoch sa na to nikto nepozerá. Ide o to robiť správne a ťažké rozhodnutia v zlomkoch sekúnd a zvládať to mentálne.

O tvojom zdravotnom stave sa už popísalo veľa, hneď po príchode na Mallorcu ťa na čas úplne vyradil z hry. Ako sa cítiš teraz?

Mužstvu som plne k dispozícii od októbra 2022. Bez páuz, chorôb či zranení. Myslím si, že to hovorí za všetko. Teším sa z toho a som za to vďačný aj ľuďom v agentúre. Odporučili mi konzultácie u odborníčky a jej postupy mi veĺmi pomohli.

Hovoril si s trénerom reprezentácie o tvojej prípadnej účasti na ME 2024?

S nikým z reprezentácie som nehovoril viac ako dva roky. V poslednej nominácii som nebol ani medzi náhradníkmi. Do konca sezóny sú necelé tri týždne, to znamená, že na Euro absolútne nemyslím a plánujem si už harmonogram na voľný čas medzi sezónami, pretože keď človek nie je rok doma,  tak vecí čo potom treba vybaviť nie je málo.

Blíži sa obdobie letných transferov, v médiách už zazneli nejaké špekulácie okolo Tvojho možného odchodu z Malorky,  Môžeš k tomu povedať viac?

Z pochopiteľných dôvodov nemôžem byť konkrétnejší. Všetko je otvorené a kým to nie je dohodnuté, tak nič neplatí. Otvorená je možnosť, že na Malorke ostanem, ale aj že odídem. S najväčšou pravdepodobnosťou ale ostanem v Španielsku. Uvidíme. S mojím agentom preberáme viacero možností. Aj vďaka zdravotným problémom si uvedomujem viac ako inokedy aká je naša kariéra krátka a nestála. Mám už 27 rokov a za sebou 3 prakticky premrhané sezóny. Ale cítim sa výborne, som vo forme, verím, že ma čakajú ešte dobré futbalové časy.

Najnovšie správy