Michal Tomič: Slová od trénera znejú super a sú pre mňa motiváciou tvrdo pracovať

 

Michala sme sa opýtali na jeho pôsobenie v českých klubov, jeho cestu do Slavie, ale aj na reprezentáciu.

V poslednom zápase 1. českej ligy si poslal do branky súpera doslova výstavnú strelu. Bol to Tvoj premiérový gól vo farbách Slavie. Aký je to pocit? Ako si pamätáš tú situáciu? Sú to natrénované momenty, alebo sa to jednoducho stane?

Prvý gól v Slavii ma hrozne veľmi teší. Je to super, ale hlavne, že sme ten zápas dotiahli do víťazného konca a že sme získali tri body a posunuli sa na prvé miesto v tabuľke, čo bola vlastne aj taká motivácia pred zápasov, keď sme videli to zaváhanie Sparty.
Je to fantastický pocit takto sa trafiť. Je to niečo, čo vlastne aj trénujeme. Tie strely z väčších diaľok nám v posledných zápasoch trochu viazli. a tak sme to aj dosť trénovali. Snažil som sa trénovať aj strelu nártom a som rád, že sa mi to podarilo.

Tréner Jindřich Trpišovský v pozápasovom rozhovore vyzdvihol Tvoj individuálny výkon a povedal, že si pre neho veľmi zaujímavým hráčom s hernou inteligenciou, komplexnými schopnosťami a  zapadáš do štýlu hry Slavie, dokonca zdôraznil, že nemáš slabiny. Ako vnímaš takéto slová od trénera?

Slová od trénera znejú samozrejme super. Sú pre mňa motiváciou tvrdo pracovať. Netreba sa zastaviť a stagnovať. Stále sa treba rozvíjať, pracovať na nedostatkoch a nakoniec aj tie dobré veci treba zlepšovať.

V Slavii pôsobíš od februára 2023, kam si prišiel z klubu 1. FC Slovácko. Medzitým si si vyskúšal aj hosťovanie v Mladej Boleslavy. Tá mimochodom porazila Sparta Prahu a pomohla tak Slavii na prvé miesto v tabuľke. Českú ligu dobre poznáš. V čom je to teraz v Slavii iné,  bolo náročné zapadnúť do tímu?

Slavia je pre mňa najlepší klub v Českej republike a svojim profesionálnym spôsobom mi to niekoľkokrát dokázala. Každý rok hrá Slavia európske poháre, či Liga majstrov alebo Konferenčná liga, takže celý klub pracuje na veľmi profesionálnej úrovni a myslím si, že práve toto je tým, čo Slaviu odlišuje od iných klubov. Je tu super zázemie, tréningové ihriská, vynikajúci a krásny štadión. V tomto cítim rozdiel a toto mňa osobne najviac chytilo.

Ako mládežník, neskôr aj v A mužstve si pôsobil v talianskom klube Sampdoria. Pre mladého futbalistu musí byť úžasné naberať futbalové skúsenosti práve v Taliansku. Čo Ti dala táto skúsenosť?

Bolo to krásne, ale zo začiatku aj veľmi ťažké. Odišiel som tam ako 16 ročný, od rodiny, od všetkého čo som doma poznal, ale keď to vyhodnocujem spätne, je to pre mňa obrovské plus, lebo celkovo som dostal možnosť vzdelávať sa vo futbalovej krajine a naučil som sa ďalší jazyk. Taliansky futbal je známy prepracovanou taktikou, obranou a ja som rád, že som tam mohol futbalovo vyrastať. Celé to hodnotím veľmi pozitívne.

 
Zdroj foto: Profimedia a SLAVIA Praha
Zdroj foto: Profimedia a SLAVIA Praha

 

Ešte späť do Slavie. Zažívaš tu aj európsky futbal.  Aké má Slavia v Európskej lige ambície?

Myslím si, že ambície vedenia ako aj celého tímu sú len tie najvyššie. Slavia patrí do európskeho futbalu, čo už veľakrát dokázala. Určite chcem postúpiť zo skupiny* a budeme radi, ak si na jar zahráme ďalšie kolá Európskej ligy.

S Vašim najväčším súperom AS Rím ste v októbri prehrali na jeho štadióne  0 : 2. Odveta Vás čaká doma už o pár dní. Uvidíme ťa na ihrisku? Aký to bude zápas?

Odveta proti AS Rím bude určite ťažký zápas, ale myslím si, že to bude úplne iný zápas ako u nich v Ríme. Myslím si, že im máme čo vracať a veríme v silu domáceho ihriska a podpore našich fanúšikov. Verím, že Rím potrápime oveľa viac ako tomu bolo v ich domácom zápase. Hostiť takýto klub je pre nás malým sviatkom a na zápas sa všetci tešíme. Nastúpiť vo vysokej súťaži, proti kvalitnému klubu je pre mňa osobne vždy aj splnený sen.

Ako vidíš svoje účinkovanie  a perspektívu v reprezentácii?  Pomáha Ti skúsenosť z „talianskej školy“ lepšie pochopiť očakávania trénera Calzoneho?

Reprezentácia je sen malého futbalistu a ja som rád, že mne sa splnil. Byť v tíme s hráčmi akých má naša reprezentácia a na hrudi slovenský znak považujem za česť. Určite mi skúsenosť z talianskej školy pomáha, mnohé veci čo robíme na tréningoch som sa učil práve tam. Som rád v tomto kolektíve a som rád za to, že môžem pracovať s takými trénermi, akí momentálne našu reprezentáciu vedú.

 

Ďakujeme za rozhovor, prajeme pevné zdravie a veľa futbalových úspechov.

*Slavia Praha je aktuálne v tabuľke na 2. mieste sk. G

Najnovšie správy