Ján Bernát: Aj som si poplakal, ale chcem sa vrátiť silnejší

 

S Jankom Bernátom, hráčom belgického klubu KVC Westerlo sme dnes porozprávali najmä o jeho zranení, rekonvalescencii a plánoch.

*****

1.)  Pred necelým rokom sme sa spolu rozprávali, vtedy sa Tvoj klub KVC Westerlo stal  víťazom 1B. belgickej pro ligy a postúpili ste do najvyššej profesionálnej ligy v Belgicku (Jupiler League).  Vyzeralo to tak, že Ťa čaká sezóna veľkých výziev. Mali sme Ťa vidieť aj v drese reprezentácie U21 v dvoch dueloch s Ukrajinou o postup na tohtoročné Euro. Na ihriskách sme ťa ale nevideli, vymeškal si gro sezóny. Čo sa stalo?

V ligovom zápase koncom augusta som si roztrhol krížny väz v kolene. Je to jedno z najvážnejších zranení ktoré sa športovcom môžu prihodiť, takže ma to bohužiaľ vyradilo z hry na skoro celú sezónu.

2.) Zranenie bolo vážne, potrebná bola aj operácia. Operovali Ťa v Belgicku? Ako hodnotíš zdravotnú starostlivosť?

Áno operáciu som podstúpil hneď o týždeň v nemocnici v Genku. Musím povedať že doktor ktorý ma operoval je veľký profesionál a odviedol super prácu, doteraz sa mu chodím ukázať na kontrolu a zatiaľ sa to vyvíja super takže som rád.

JB

Foto zdroj: KVC Wessterlo / Jána Bernáta po úraze odvážajú zdravotníci z ihriska.

3.) Asi to nebolo jednoduché, keď si sa dozvedel, že zranenie si bude vyžadovať dlhšiu rekonvalescenciu. Ako si prijal túto informáciu?

Samozrejme to bola pre mňa veľká rana pretože bola predo mnou sezóna plná výziev. V ten deň som si aj poplakal ale odvtedy som si povedal že budem pozerať len dopredu a čo najviac robiť pre to, aby som sa vrátil ešte silnejší.

4.) Na Instagrame sme mali možnosť vidieť proces rehabilitácie, zdá sa, že starostlivosť bola na vysokej úrovni a Ty si poctivo cvičil. Ako to hodnotíš?

Áno od začiatku procesu som mal pri sebe fyzioterapeuta, ktorý so mnou prechádza všetkými fázami rekonvalescencie a poctivo trénujeme skoro každý deň. Pomohol mi veľmi aj po psychickej stránke keďže už s tým zranením má skúsenosti a pripravil ma na všetko čo ma môže stretnúť pri procese. Za môj progres vďačím z veľkej časti jemu.

JB1      JB2

Foto zdroj: súkromný archív Jána Bernáta / pooperačná fyzioterapia, silový tréning 

5.) Aká je spolupráca s trénerom? Predpokladám, že podpora od klubu bola veľká.

Áno samozrejme od klubu mám podporu a dávajú mi potrebný čas sa dať dokopy, samozrejme že niekedy to je ťažké sledovať chalanov z tribúny pri zápasoch ale je to pre mňa motivácia makať ešte viac aby som tam s nimi zase mohol byť.

6.) Celý čas sa liečiš v Belgicku, alebo si mal možnosť byť na Slovensku?

Väčšinu času rehabilitujem tu v Belgicku, ale koncom minulého roka som dostal voľno ísť na Slovensko dvakrát po dobu približne 10 dní. Samozrejme mal som individuálny plán ktorý som plnil.

7.) Zapájaš sa už s klubom do tréningových procesov? 

Momentálne som začal individuálne trénovať s loptou na ihrisku, čo ma veľmi teší. Návrat na ihrisko bol pre mňa po 5 mesiacoch emotívny a je to skvelý pocit. Stále ostáva nejaký čas kým budem môcť trénovať s tímom ale musím toho veľa dobiehať po takej dobe čo sa týka kondície a iných parametrov čiže na to sa momentálne sústredím a je to ďalší krok k návratu.

JB4

Foto zdroj: KVC Westerlo / momentka zo zápasu

8.) Čo najbližšie čaká Tvoj klub a ako sa mu aktuálne darí v najvyššej belgickej lige?

Momentálne bojujeme o pozíciu v top 8, čo by znamenalo že môžeme bojovať aj o európsku súťaž. Pred sezónou bol cieľ záchrana čiže myslím že naše výsledky a výkony sú na dobrej úrovni. Klub sa však chce stále posúvať a táto mentalita mi je veľmi sympatická.

6.) Kedy najbližšie ťa uvidíme v reprezentačnom drese?

Musím ísť krok za krokom. Najprv je dôležité aby som sa dokázal vrátiť do tréningov a potom zápasov bez nejakých vážnych problémov a dostal sa do optimálnej formy. Potom môžem rozmýšľať aj nad reprezentáciou. Verím že to príde, lebo je to jeden z mojich veľkých cieľov.

10.) Ako sa Ti žije v Belgicku? (nejaké pozitíva, prípadne negatíva)

Život v Belgicku je dobrý, už dávno som sa adaptoval na prostredie čiže tam nie je žiaden problém. Je tu obrovské množstvo miest ktoré je možné navštíviť a stráviť voľný deň takže ak za mnou prídu blízki urobiť program je ľahké.

11.) Kde sa vidíš o rok, o dva?

To je ťažká otázka, ale ak Boh dá verím že budem hlavne zdravý a splním si nejaké sny a ciele ktoré v kariére mám. Na to aby sa to ale stalo, musím ísť postupne deň za dňom a takto sa na to aj pozerám. 

Ďakujem a tešíme sa, že ťa čoskoro uvidíme s loptou.

Najnovšie správy