Boli to dlhé minúty, ale stálo to za to

Krátko po skončení ME 2022 do 19 rokov, ktoré hosťovalo Slovensko sme sa porozprávali s našim hráčom Sebastiánom Kóšom, 18 ročným obrancom Spartaka Trnava, kapitánom reprezentácie U19, obrovským  talentom a skvelým človekom.

Ahoj Sebo, rozprávame sa dva dni po zápase s Rakúskom. Samozrejme, srdečne gratulujeme, tešíme sa s Vami. Výhra 1 : 0 Vám zabezpečila miestenku na MS 2023 v kategórii do 20 rokov. Sú to určite veľké emócie, vzišla z toho účasť na Majstrovstvách sveta, najlepší futbal, povedz nám ako kapitán, ako vyzerala Vaša radosť po zápase?

Tie emócie po zápase boli neopísateľné, veľká eufória a ja osobne som si to až tak neuvedomoval, že čo sa vlastne stalo. Oslavoval som akurát so spoluhráčom Oravcom na "dopingovke", keďže sme boli vybraní tak tam sme strávili 2 hodiny :-),

 Čo Vám tréner povedal medzi polčasmi v šatni?

Mali sme veľkú výhodu že vylúčili rakúskeho hráča a s tou informáciou sme pracovali. Kládol dôraz na to že musíme byt trpezliví, že to zvládneme. 

sebo1

Sebastián Kóša v zápase s Rakúskom, zdroj foto: Slovenský futbalový zväz

V závere zápasu červená karta pre trénera. Rozhodca si „nevšimol“ jasný faul na nášho hráča, čo trénera Rusnáka zjavne veľmi nahnevalo. Do toho dlhé nadstavovanie času, nervózny záver, lietali karty, vedenie o jediný gól, ktoré znamenalo postup na MS? Boli to „najdlhšie posledné minúty zápasu“?

Určite to bolo veľmi zdĺhavé, ale mali sme čas trochu sa opäť skoncentrovať a povedať si nejaké pokyny. Boli to dlhé minúty, ale stalo to za to.

sebo2

Radosť našich 19 ročných reprezentantov po zdolaní Rakúska, zdroj foto Slovenský futbalový zväz

Každý zápas je ťažký, ale určite sú tie, ktoré sú hráčsky aj mentálne náročnejšie. Zažili ste aj vysokú a tesnú prehru, dva zápasy s výhrou o gól. Ktoré boli najťažšie?  

Každý zápas je svojim spôsobom ťažký, niektoré sú náročnejšie po mentálnej stránke, niektoré kondične, ale každý zápas má svoj náboj.  

Mali ste v skupine ťažkých súperov, ale predsa MS, to bude vyšší level futbalu. Keď zhodnotíš všetky zápasy, ktoré ste odohrali, na čom budete rozhodne musieť popracovať? Na čo máme, čo bude cieľ?

Budeme musieť byť viac sebavedomí, viac si veriť na lopte. Tie zápasy budú náročnejšie a na chyby nebude priestor. Môj osobný cieľ je reprezentovať v čo najlepšom svetle a uvidíme kam nás to dostane.

MS 2023 (U20) sa budú konať v Indonézii. Slovensko sa zúčastnilo jedných takýchto  MS a to v roku 2003, v osemfinále nás vyradil neskorší majster sveta Brazília. Po 20 rokoch sme späť, to je veľký úspech. Vieš si predstaviť, že narazíte na súpera ako Brazília?

Je to reálne že by sme sa mohli v zápase stretnúť aj s Brazíliou. Opísal by som to asi takto: veľké lákadlo a a obrovská motivácia. 

Sebo, si aj hráčom repre U21, v septembri Vás čaká barážový zápas s Ukrajinou, ktorú ste v rámci Antalya Cupu zdolali 3:2. To bolo v marci 2021. Myslíš si, že vieme víťazstvo zopakovať a zaistiť si tak postup na ME 2023?

Ako bude zápas vyzerať bude záležať od nás, keď dáme do toho všetko, dobre sa pripravíme, verím, že je v našich silách postup na ME. 

Si hráčom Spartaka. Aktuálne prebieha letné transferové obdobie. Hovoríš so svojim agentom o nejakých možnostiach? Uvidíme ťa hrať v zahraničnom klube? Kde by sa ti páčilo, kde by si sa rád videl, kde by si rád hral, ktorá zahraničná liga ťa láka?

sebo3

Sebastián Kóša, zdroj foto: Spartak Trnava

Ja som momentálne spokojný v Trnave. Som presvedčený že liga mi má ešte čo dať a že aj ja viem ponúknuť ešte viac klubu. Sme stále v kontakte s agentúrou a bavíme sa o možnostiach. Určite by som chcel hrať v zahraničí a verím že čas, kedy spravíme krok k zahraničnému futbalu príde.

Nechajme chvíľu futbal futbalom, máš za sebou naozaj rušné mesiace, Spartak, U19, U21, aké máš plány na leto? Budeš mať možnosť relaxovať?

Mám pár dni voľna a rozhodli sme sa s priateľkou ísť na výlet na 2 dni a trochu od všetkého vypnúť.

Čo robíš, keď nehráš futbal? Stíhaš nejakú záľubu, hobby?

Som všeobecne športový typ, čiže rôzne športy ale nedávno sa mi veľmi zapáčila aj turistika. Vo voľnom čase si rád pozriem seriály, počúvam hudbu a sem tam sa nájde čas aj na knihu.  

Ďakujeme za rozhovor, prajeme čo najviac oddychu.


Najnovšie správy