Juraj Kucka: Odchod Tarkoviča ma mrzí.

Juraj Kucka (35) sa narodil 26. februára 1987 v Bojniciach. Aktuálne ukončil spoluprácu s anglickým futbalovým klubom FC Watford, ktorý hral najvyššiu anglickú futbalovú súťaž Premier League. Do slovenskej reprezentácie dostal prvú pozvánku v roku 2008. So Slovenskou reprezentáciou sa predstavil aj na Majstrovstvách sveta 2010 a Majstrovstvách Európy 2016 a 2020. Je otcom dvoch dcér, 10 ročnej Melánie a 3 ročnej Viktórie. S Jurajom sme sa rozprávali deň po neúspešnom zápase proti Kazachstanu.


Jedna vydretá výhra, jedna prehra, asi ste čakali viac. Pre Šport Aktuality si sa vyjadril, že slovenská reprezentácia absolútne zlyhala. Takto to cítiš?

Áno, cítim to takto, lebo tie výkony nie sú také ako si predstavujeme. Ani prvý zápas nebol dobrý. Vyhrali sme, to je dôležité, ale mali sme to potvrdiť aj na domácej pôde proti Kazachstanu, ktorý sme bohužiaľ nezvládli, aj keď hra sa možno trochu zlepšila, ale stále to nie je to, čo by sme chceli my, ale aj verejnosť. Musíme veľa vecí zmeniť.

Nedarí sa nám vytvárať príležitosti. Ako si sám povedal, ani ten prvý zápas nebol dobrý. Vyhrali sme s odretými ušami, ......jedna strela na bránu. Čo treba zlepšiť?

Triafať bránu (smiech) O tom to je. Nedáš gól, nemôžeš vyhrať. Tých šancí veľa nebolo. Tlačíme, ale v tej finálnej fáze už nie sme takí priebojní a zlyhávame, keď má prísť prihrávka. Určite sa musíme veľmi zlepšiť vo fáze ofenzívy.

repre

Juraj Kucka / Zdroj: Slovenský futbalový zväz

Čo si myslíš o neuznanom góle Laciho Almásiho? Predchádzal mu Tvoj faul. Ako vnímaš celú túto situáciu.

Bol tam nejaký súboj. Ja som išiel do lopty, možno som ho kopol, ale v tom momente to necítiš a neregistruješ, či si kopol prvý, alebo nie. Protihráč padol, rozhodca nezapískal, tak som pokračoval. Vystrelil som, potom sa to dorazilo. Rozhodli sa to skontrolovať a rozhodca to vyhodnotil takto.

Faul na Teba ale kontrolovať nebolo potrebné. Podľa rozhodcu to faul nebol, aj keď sám uznal, že protihráč Ťa kopol. Prečo?

Jednoznačne mi rozhodca povedal, že to faul nebol. Že hráč ma kopol, ale nie naschvál. Čo mi príde naozaj smiešne, pretože nikto nechce naschvál privodiť penaltu. Ani ja nechcem nikoho kopnúť, aby sme mali penaltu proti nám. Proste kontakt tam bol a on si to ani nebol pozrieť.

Aká je Vaša príprava? Na zraz vlastne prichádzate z klubov už pripravení, nie? Čo je teda základom prípravy, keď už ste spolu ako tím?

Tak ako si povedala. Na zraz prichádzame pripravení už z klubov, tam sa maká, hráč je fyzicky aj kondične pripravený. Tu, keď už prídeš, tak len dolaďuješ. Nie je moc času na komplexnú prípravu, prípadne aby si niečo doháňal, sú to krátke zrazy (aj keď tento je iný), ale medzi zápasmi je veľmi málo času. Čas je najmä na riešenie taktiky. Celé je to viac o mentálnej stránke.

Ty si bol z odchodu Hamšíka z reprezentácie dosť šokovaný. Ako to vnímaš s odstupom času? Chýbal na týchto dvoch zápasoch? Nemal na júnové zápasy ešte ostať?

Rozhodol sa nezostať. Je to jeho rozhodnutie a my ho rešpektujeme. Jasné, že chýba. Má veľkú kvalitu, aj ako hráč, ale aj osobnostne. Bol tu dlhé roky, tak je samozrejmé, že takýto hráč chýba. Ale ako som povedal, je to jeho rozhodnutie, taký je futbal. Hráči prichádzajú, odchádzajú. Musíme sa na to pozerať tak, že reprezentácii odovzdal veľa. Teraz treba hľadať niekoho, kto ho nahradí.

Si mi nahral. To je otázka. Kto Hamšíka v reprezentácii nahradí? Kapitánom sa stal Škriniar, ale sám Hamšík spomínal meno Ondrej Duda.

Dúfajme, že takých hráčov bude viac. Že to nebude len jeden. Verím, že chalanom sa bude v kluboch dariť, budú čo najviac hrávať a budú to potom prenášať do reprezentácie.

Odveta s Kazachstanom sa bude hrať na ich domácej pôde, rovnako zápas s Azerbajdžanom, asi to bude náročnejšie aj vzhľadom na tlak a potrebu víťazstva. Zmení sa niečo v príprave?

Príprava bude podľa mňa ako na každý jeden zápas. Ukážeme si na videu hru súpera, kto ako hrá. Budú sa nám snažiť dať čo najviac informácií ohľadne toho tímu. Samozrejme ide sa tam s tým, že sa musí vyhrať. To sú také najhoršie zápasy, pretože musíš. Je to tlak a z neho môžu vzniknúť chyby a môžeme na to doplatiť. Musíme dať tomu rovnováhu a nebyť zbrklí.

príprava sfz

Rozcvička s tímom pred zápasom s Bieloruskom / Zdroj: Slovenský futbalový zväz

Len pred malou chvíľou sme sa dozvedeli o rozhodnutí zväzu odvolať trénera Tarkoviča. Čo na to hovoríš?

Samozrejme ma to mrzí. S trénerom som bol v reprezentácii dlhú dobu. Bohužiaľ futbal je taký a väčšinou si to odnesú tréneri aj keď nie vždy je to len ich vina. Aj touto cestou by som mu chcel poďakovať a zaželať mu veľa šťastia v ďalších trénerských výzvach. 

Poďme z repre do Watfordu. Spoluprácu s anglickým klubom Watford si ukončil celkom potichu a rýchlo. V zmluve bola ešte možnosť ročnej opcie. Z posledných päť zápasov si nastúpil len v jednom, za čo mohli aj problémy s kolenom.  Vedel si už v tom čase, že skončíš?

Tak vedel, nevedel. Mal som to v hlave, ale stále tam bola otázka, či sa vypadne alebo nevypadne. Už keď bolo jasné, že sa vypadne, začal som nad tým hlbšie rozmýšľať. Necítil som to tak, že by som chcel moje pôsobenie v klube predĺžiť a zostať. Proste môj pocit bol taký, že chcem odtiaľ odísť a vyskúšať ešte niečo iné.

watford

Juraj Kucka v drese FC Watford / Zdroj: FC Watford

Áno, už v tom období bol Watford v tabuľke na 19. mieste a bolo jasné, že po sezóne spadne do druhej ligy Championship. Britský novinár Adam Leventhal na Twittri napísal, že si sa rozhodol klub opustiť práve pre jeho zostup, je to teda pravda?

Áno, takto som mal postavenú zmluvu, že keď klub vypadne, môžem odísť a keď sa zachránime, mám ešte možnosť, minimálne rok pokračovať.

Aké je to hrať Premier League, to sa nepodarí hocikomu?

Tak je to pekné. Obrovská skúsenosť pre každého jedného hráča skúsiť si jednu z najlepších líg na svete. Je to veľká pocta a ja ďakujem Watfordu, že mi túto príležitosť dali. Hráčovi to môže len pomôcť do futbalovom živote.

Momentálne si bez klubu, o dva týždne začína letné transferové obdobie, o akých možnostiach s agentom hovoríte? Je v hre aj domáca Fortuna liga?

Nebudem prezrádzať. Uvidíme (úsmev)

Dobre, ale možno máš Ty nejakú predstavu.

Ale, ja nebudem radšej nič hovoriť, ešte sa toho chytia a bude to všade. (úsmev)

Ale určite niečo „varíte“.

Tak samozrejme. Na niečom sa pracuje, ale je to len začiatok. Skončila liga, prebieha reprezentácia, ja sa tým teraz nijako nezaťažujem ani nevyvolávam svojmu agentovi, či už niečo má. Nechávam tomu teraz voľný priebeh. Po skončení repre, keď budem doma budeme riešiť viac.

Rozumiem, skúsim ešte inak. Najdlhšie si pôsobil počas svojej kariéry v Taliansku (FC Janov, AC Miláno, Parma), neťahá Ťa to do Talianska?

Aj hej, aj nie. Je ťažké povedať niečo, keď nie je nič na stole. Je pekné povedať chcel by som to, ale keď nie je ponuka na stole, neviem povedať či to chcem, alebo nie. Záleží to od mnohých faktorov.

Konzultuješ tieto veci s rodinou?

Jasné, debatujeme o tom, bavíme sa, ale v podstate mi do toho nijako nezasahujú. V mojom rozhodnutí ma vždy podporia.

Celkom by ma zaujímalo, čo robíš, keď nehráš futbal. Teraz je v móde behať, absolvovať tvrďákov a spartanov, triatlonistov je tiež ako húb po daždi, skúšaš to aj ty?

Tak na to moc času nemám. Spartana som raz skúsil, myslím, že tri alebo štyri roky dozadu. Bol to super zážitok, ale nie je to na každý rok. Najmä z časového hľadiska. Ale nebránim sa týmto veciam, je to šport a šport mám všeobecne rád. V Anglicku som začal hrávať golf. Tomu sa celkom venujem. Zo začiatku to bolo výborné. Iné pohyby, zrazu zapájaš úplne iné časti tela. Ale fajn, baví ma to.

Si otcom dvoch dcér. Koľko majú rokov? Venujú sa nejakému športu?

Staršia má 10 a mladšia 3. Sú to deti. Skúšajú. Staršia vyskúšala všetko možné, plávanie, balet, gymnastiku. Musí sa v niečom nájsť. Hlavne aby ju to bavilo. Určite ju nechceme do ničoho tlačiť. Musí sa potom sama rozhodnúť. Dôležité je, že má pozitívny vzťah k športu a hlavne chuť. Mladšia chodí na gymnastiku, je tam všeobecná športová príprava. Mám z toho radosť.

Plány do budúcnosti? Máš ešte nejakú futbalovú métu?

Vôbec takto nerozmýšľam. Uvidím čo príde. Nerozmýšľam ani nad tým čo budem robiť, keď skončím.

Podnikáš v gastre a hoteliérstve. Posledné dva roky boli pre mnohé firmy z tohto segmentu devastačné, ako to zasiahlo teba a Tvoje podnikanie?

Bolo to náročné aj pre nás. Veľa ľudí prišlo o prácu, všetko bolo pozatvárané, neboli príjmy, tak sme museli z iného ukrajovať. Ľudia potrebovali z niečoho žiť, mnohí poodchádzali, čo cítiť aj na trhu, voľných ľudí je málo, stále treba zháňať nejaký personál. Následky to určite má pre prevádzky a nielen v gastronómii. My sme to nejako ustáli. Brat sa veľmi snažil vymýšľať rôzne veci aj počas pandémie, išli sme do služby donášky jedla, orientovali sa sily inde.

Takže pôjdeme si dať obed kde?

Do Bojníc, do môjho rodného mesta. Do Meridiana Bojnice rezort. Aj reštaurácia sa tak volá.

Dáme vedieť, či chutilo ?


Ďakujem za rozhovor a želám veľa šťastia v nadchádzajúcich dvoch zápasoch.
Najnovšie správy