Snívať o Real Madrid je fajn, ale dôležité je to, čo je tu a teraz.
O skautingu sme sa porozprávali s našim kolegom, Róbertom Paldanom, šéfom medzinárodného skautingu v agentúre STARS & FRIENDS, expertom s ostrým okom na talent a hlbokým prehľadom o futbalových hviezdach budúcnosti. Pod jeho vedením funguje sieť skautov naprieč Európou a jeho pôsobenie siaha až za hranice kontinentu. Jeho meno je známe aj fanúšikom futbalu vďaka odbornému komentovaniu medzinárodných zápasov. V rozhovore sa dozviete, čo pri prvom stretnutí upúta pozornosť profesionálneho skauta, ako hodnotí úroveň slovenských futbalových akadémií aj to, akú dôležitú úlohu zohrávajú rodičia v rozvoji mladých futbalových talentov.
***************
Aké kritériá sú pre Vás najdôležitejšie pri výbere hráčov pre profesionálny futbal?
Pri výbere hráčov, s ktorými počítame v profesionálnom futbale sa kladie dôraz na tri kľúčové kritériá, ktoré sú považované za základ úspechu. Talent, teda prirodzená schopnosť, ktorú hráč preukazuje v technike, hernom myslení a taktickom chápaní. Skauti a tréneri si všímajú, či hráč intuitívne rozumie hre, dokáže si udržať chladnú hlavu a správne reagovať pod tlakom. Talent však nie je iba o vrodených zručnostiach – hráč musí mať tiež ochotu neustále pracovať na svojich schopnostiach a učiť sa. Fyzické predpoklady, najmä rýchlosť. Posledným dôležitejším atribútom je Osobnostná črta. Charakter hráča je často tým, čo ho odlíši od ostatných. Vlastnosti ako disciplína, pracovitosť, odhodlanie, zodpovednosť a schopnosť spolupráce v tíme sú kľúčové. Tréneri a vedenie hľadajú hráčov, ktorí sú nielen talentovaní, ale aj psychicky silní a odolní.
Ako sa vyvíjajú trendy v skautingu posledných 15 rokov? Vstúpila už do procesov aj AI?
Skauting v posledných 15 rokoch prešiel výraznou zmenou, najmä vďaka pokroku v technológiách a analýze dát. Tradičné metódy skautingu, ktoré sa spoliehali predovšetkým na subjektívne posudky a osobný pohľad skautov, sú dnes dopĺňané sofistikovanými technológiami a dátovými analýzami. Umelá inteligencia (AI) sa stala dôležitou súčasťou skautingu, hoci stále zohráva najmä podpornú úlohu.
Fungujete ako agentúra, tak ako agentúry vo svete?
Neviem to úplne porovnať, ale čo sa týka skautingu, určite patríme medzi vysoký štandard. Boli sme medzi prvými v Európe, ktorí začali chápať skauting komplexnejšie a sofistikovanejšie. Naša práca sa zameriava nielen na identifikáciu talentov na Slovensku, ale aj v zahraničí, pričom kladieme veľký dôraz na kvalitné sledovanie a hodnotenie hráčov. V skautingu sa zameriavame na všetky kľúčové aspekty – technické schopnosti, fyzické predpoklady, psychické odhodlanie a potenciál na ďalší rast a najmä pomoc v rozvoji, čím sa snažíme posunúť kvalitu mládežníckej prípravy na medzinárodnú úroveň.
Čo vás na hráčovi dokáže okamžite zaujať počas zápasu alebo tréningu?
Pri sledovaní hráča na zápase alebo tréningu si vždy všímame práve ten „niečo navyše“ faktor – teda jeho jedinečný talent a schopnosť vytvoriť nezameniteľnú hernú identitu Môže to byť technická zručnosť, kontrola lopty, či schopnosť improvizácie v herne náročných situáciách. Taktiež sledujeme individuálnu zbraň hráča – niečo výnimočné, čo ho odlišuje od ostatných a robí ho nebezpečným pre súpera. Niečo, čo jednoducho s nikým nevymeníš.
Hodnotí sa aj mentálna pripravenosť hráča? Aké vlastnosti by mal mať hráč z psychologického hľadiska?
Jedna vec je herná inteligencia, teda ako hráč rieši isté, zložitejšie situácia, keď je pod tlakom a pod. Ale potom je to najmä to, ako hráč komplexne pristupuje k svojmu vývoju. Sebadôvera, pokoj, tímový duch a schopnosť spolupráce, prístup k tréningom, vytrvalosť a odolnosť.
So svetovými akadémiami, ktoré produkujú najviac profesionálnych hráčov máme skúsenosti, akú typológiu hráča a aké vlastnosti najviac preferujú?
To sa v podstate nemení nikdy. Každý chce vyhľadať a naďalej rozvíjať mladých, talentovaných a rýchlych hráčov. Aby bol hráč vybratý do akadémie, pracuje sa vždy s atribútmi, ktoré som spomínal vyššie. Taký jednoduchý príklad je brankár, môže byť talent, ale pokiaľ sa testami neukáže, že raz bude mať 190cm, do akadémie prijatý nebude.
Od akého veku spolupracuje agentúra s dieťaťom / mládežníkom?
Agentúra môže začať spoluprácu s mladým talentom od veku, kedy je to legislatívne povolené, a to vždy so súhlasom rodičov. V praxi to znamená, že s hráčmi začíname spolupracovať obvykle okolo veku 12 až 14 rokov, kedy sa už začínajú prejavovať ich futbalové schopnosti a potenciál. Našou úlohou je podporovať ich rozvoj v rámci pravidiel a zabezpečiť, aby hráč rástol nielen športovo, ale aj osobnostne. Poskytujeme poradenstvo, pomáhame pri výbere správneho klubu, a spolupracujeme s rodičmi na tom, aby boli podmienky pre rozvoj ich dieťaťa ideálne. Takáto podpora je navrhnutá tak, aby deti a mládežníci mali prístup k správnym tréningom, rozvojovým programom a aby sa včas pripravili na prípadné výzvy profesionálnej kariéry.
Akú rolu zohráva technická vs. taktická vyspelosť hráča pri vašom výbere? Ktorý aspekt je pre vás kľúčový?
Pri mládeži je to určite technická zručnosť. Taktickú vyspelosť si hráč môže budovať.
Ako veľmi je dôležitá fyzická kondícia hráča a aký typ fyzickej prípravy preferujete u mladých talentov?
Fyzická kondícia hráča je dnes kľúčovým aspektom úspechu v profesionálnom futbale. Neustále narastajúce nároky na intenzitu a tempo hry si vyžadujú hráčov, ktorí sú nielen technicky, ale aj fyzicky skvele pripravení. Dobrá fyzická kondícia umožňuje hráčom udržiavať vysokú úroveň výkonu počas celého zápasu, znižuje riziko zranení a prispieva k ich dlhodobej udržateľnosti v športovej kariére. V prípade mladých talentov preferujeme fyzickú prípravu, ktorá je systematická, postupná a prispôsobená veku a vývojovej fáze hráča. Toto všetko, ale závisí aj od kvality klubu. Už len medzi českou a slovenskou ligou je rozdiel markantný.
Aký je váš názor na súčasnú úroveň mládežníckeho futbalu na Slovensku v porovnaní so zahraničím?
Zaostávame, netreba si klamať. Vo futbale sa pohybujem bez mála 40 rokov a v zásade stále počúvam, ako treba investovať do mládeže, ale realita je taká, že aj napriek týmto výzvam stále nevidíme dostatočné hmatateľné výsledky na širokej úrovni.
Niektoré kluby, akoŽilina, Trenčín a DAC, sa snažia zlepšiť kvalitu svojich akadémií a prístup k výchove mladých talentov. Môžeme hovoriť o pozitívnych krokoch, ktoré sú určite na správnej ceste, ale stále ide len o niekoľko svetlých príkladov, ktoré neodrážajú celkový obraz. Žilina je známa svojím zameraním na mladých hráčov a pravidelne dodáva do slovenského futbalu kvalitné talenty. Trenčín a DAC zase investujú do moderných akadémií, čo môže priniesť ovocie v dlhodobom horizonte.
V širšom meradle ale nezaostávame len vo finančných investíciách, ale aj v prístupe k tréningovým metódam, infraštruktúre a hlavne v implementácii moderných futbalových princípov, ktoré sú vo vyspelých futbalových krajinách už štandardom. Rozdiely medzi Slovenskom a zahraničnými akadémiami sú stále značné, a aj keď existujú pokusy o zmenu, trvá to dlhšie, než by sme si priali.
Ako často sledujete hráča predtým, než urobíte konečné rozhodnutie o jeho podpise?
Je to veľmi individuálne. Zažili sme hráčov, u ktorých sme po pár zhliadnutí boli rozhodnutí, že ho berieme. Okamžite zaujal svojím talentom, technikou alebo hernou inteligenciou. A boli hráči, ktorých sme sledovali dlho. Zaujímavé je, že nie vždy sú hráči, ktorí majú skúsenosti z mládežníckej reprezentácie, tými, ktorí sa presadia na najvyššej úrovni. Mnohokrát sa stretávame aj s hráčmi, ktorí nemali výrazné reprezentačné skúsenosti, no svojím výkonom a prístupom sa dostali do najlepších klubov a stali sa hviezdami. Preto je pri výbere mladých talentov dôležitý celkový pohľad na hráča, nielen na jeho minulosť, ale aj na jeho potenciál a schopnosť rozvíjať sa. V konečnom dôsledku je teda rozhodnutie o podpise hráča výsledkom starostlivého zváženia a dlhodobého sledovania jeho výkonov, osobnosti a schopnosti adaptovať sa na vyššie nároky.
Čo považujete za najväčšie výzvy pri hľadaní mladých talentov v dnešnej dobe?
Najväčšou výzvou je spolupodieľať sa na hráčovom napredovaní a jeho ceste vo futbalovej kariére.
Aké sú vaše rady pre mladých hráčov, ktorí sa chcú dostať do povedomia skautov a futbalových agentúr?
Ja osobne mám rád spontánnosť. Keď sa hráč teší na ihrisko. Snívať o Real Madrid je fajn, ale dôležité je to, čo je tu a teraz. Chcem si zahrať futbal, tešiť sa na zápas a robiť to naplno.
Akú úlohu podľa vás zohráva podpora rodičov v kariérnom raste mladého futbalistu? Čo môžu rodičia spraviť, aby svojmu dieťaťu pomohli dosiahnuť úspech?
Samozrejme vplyv rodiča je extrémny. Môže byť veľmi prospešný, ale žiaľ aj škodlivý, s čím sa často stretávame, nielen na Slovensku, ale aj globálne. Rodičia žijú cez dieťa svoj sen a naozaj to často končí nepodarenými kariérami detí, hoc z nich mohli byť výrazní a úspešní futbalisti. Veľmi negatívne sú prehnané očakávania a tlak. Rodičia sú pre mladého hráča prvými mentormi a jeho najväčšími podporovateľmi, a ich postoj môže mať zásadný vplyv na to, ako sa dieťa vyvíja, nielen športovo, ale aj osobnostne. Určite nie je v poriadku, keď rodičia svoje nenaplnené ambície projektujú na svoje dieťa. Myslím si, že ideálne je nechať dieťaťu prirodzený vývoj, pomáhať mu napr. pri zdravej výžive, byť mu oporou a učiť ho hodnotám, ktoré tak ako v bežnom živote sú podstatné aj v tom futbalovom. No a samozrejme odborné veci nechať na profesionálov.
Ako často komunikujete s rodičmi hráčov a aký vplyv má rodinné prostredie na rozhodovanie o budúcnosti talentovaného futbalistu?
Je to individuálne, ale snažíme sa, aby to bolo adekvátne potrebám jednotlivého hráča. S niekým to môže byť častejšie, s niekým naopak, ale v kontakte sme v podstate neustále.
37-ročný stredopoliar Juraj Kucka podstúpil operáciu kolena, ktoré mu už dlhšie spôsobovalo ťažkosti. Po dvoch mesiacoch sa vrátil na ihrisko.
pondelok, 25. november 2024
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našej webovej stránky. Naša webová stránka používa rôzne cookies. Viac informácií nájdete na odkaze Zásady používania súborov cookies.