Matúš Bero will be recovering from the injury for weeks

 

Matúš Bero (VfL Bochum) was injured in Saturday's match, in the 6th round of the Bundesliga, against Borussia Mönchengladbach. Matúš didn't finish the match due to a knee injury and had to leave the field in the 7th minute of the match.

A partially torn inner knee will have to be treated for several weeks, and club will miss Matúš in important matches. He started in all Bochum's matches.

We are keeping our fingers crossed that the injury will heal as quickly and as well as possible.

Na čele tabuľky skupiny J je s 15 bodmi Portugalsko, druhé Slovensko a tretie Luxembursko, Z každej skupiny postupujú na ME 2024, ktoré sa budú konať 14.6. -14.7.2024 v Nemecku prví dvaja. 

Najbližší zápas čaká našu reprezentnáciu v pondelok 11.9.2023 proti Lichtenštajnsku.

Zo srdca gratulujeme Jurajovi Kuckovi, ktorý práve včera, proti Portugalsku odohral svoj 100 zápas v reprezentačnom drese a stal sa tak piatym slovenským hráčom s takýmto kontom.

 

Zdroj TASR: Juraj Kucka v súboji o loptu s Cristianom Ronaldom
Zdroj TASR: Juraj Kucka v súboji o loptu s Cristianom Ronaldom

Latest news

Fredrik Sjøvold: It's going to be an interesting year!

20-year-old talented defender, the Norwegian city Trondheim native, representative of Norwegian national team #U21, player of our agency Fredrik Sjøvold with his club FK Bodø/Glimt reached the first place in Norway's highest football competition Eliteserien. We had a chance to have a quick interview with Fredrik.

26. December 2023